Vianočný výstup na Veľký Rozsutec

Pohľad na hrebeň Malej Fatry z Veľkého Rozsutca

Tento rok sme nemali veľa času usporiadať viac klubových akcií, preto som sa s rýchlo blížiacim sa koncom roka rozhodol zachrániť túto neradostnú bilanciu s organizovaním bleskovej vianočnej akcie. S mamou som akurát šlapal k vrcholu Stohu, keď ranné slnko zafarbilo Veľký Rozsutec do červena. Hneď som vedel, kde by naša posledná akcia tohto roku mala byť. Po návrate domov z Malej Fatry som hneď všetkým členom OTLAKu rozposlal môj návrh na Vianočný výstup na Veľký Rozsutec a pre inšpiráciu k nemu pridal pár fotiek z inverzie a východu slnka z Malej Fatry.

Musím sa priznať, že vzhľadom na termín akcie - Vianoce, som predpokladal, že na ten výstup pôjdem nakoniec sám. Našťastie sa našli 2 rovnakí blázni ako ja - Mišo (motorová myš) s kámošom Janom.

Z parkoviska zo Štefánovej sme vyrazili chvíľu pred šiestou hodinou ráno. Hneď od začiatku sme nasadili rezké tempo. Okrem čeloviek nám na cestu svietil aj mesiac, a tak sme s orientáciou nemali vôbec problém. Snehu je aj tento rok pomenej, menšie problémy však miestami spôsobovali zamrznuté potôčiky, ktoré pretekali cez chodník. Cesta na sedlo Medziholie ubehla rýchlo. Občerstvili sme sa teplým čajom a o siedmej sme už len vo dvojici s Mišom šlapali na Veľký Rozsutec. Jano nemal vhodnú obuv, preto sa rozhodol pre výstup na blízku a menej strmú Osnicu.

Podmienky na výstup boli výborné. Mačky aj cepíny ostali počas celého výstupu v batohu. Občas sme sa zastavili, aby sme si vychutnali okolitú panorámu v rannom svetle. Škoda, že východná strana bola plná mrakov, ktoré pokazili dojem z východu slnka. Na protiľahlej Osnici sme sledovali aj Janov postup. Vrchol Rozsutca sa nám rýchlo približoval. Pri vrcholovom kríži sme stáli presne o ôsmej hodine. Konečne sme si mohli užiť nádherný 360 stupňový výhľad z jedného najkrajších vrchov na Slovensku. Viac ako pol hodinu sme tu strávili fotením a odosielaním vianočných MMS so záberom na Malú Fatru tým, ktorí si doma krásne leňošili v pelíškoch.

Na parkovisko sme sa vrátili ešte pred desiatou hodinou. Bola to celkom rýchla akcia. Mohli sme sa spokojní pobrať domov ku kaprovi a zemiakovému šalátu :-)

Juro Pekárek