Výstup na Gerlach

Vrchol Gerlachu

Keďže otlaky sa týkajú ako žien tak aj mužov, bolo aj nežnému pohlaviu umožnené zaplatiť členské. Tento čin mal za následok to že sa na výstupe zúčastnili zmiešané teamy, každý pod vedením skúseného vodcu, ktoré sa snažili hlavne dobyť vrchol...

Výstup na Gerlach sa začína na Sliezkom dome, kde nás doviezol horský džíp z Tatranskej Polianky. Tu sme sa stretli aj s našimi horskými vodcami, vojvodcami. Výstup je možný v skupinkách s počtom ľudí od 0 do max. 4. Nás bolo 11 a tak sme vytvorili 3 skupinky a vzali pod svoje krídla aj miestneho penzistu, jeho účasť sme najskôr zvažovali, no neskôr sa ukázal ako člen výpravy s najlepšou kondičkou. Chlapci naviazaný za novým členom síce hovorili niečo o fazuľovej polievke...čo sme ostatní pochopili až keď začal viať priaznivý vietor....no inak bol ujo veľmi fajn.
Vytvorli sme 3 skupinky - 1 chlapská, 1 zmiešaná a 1 chlapská s ženskou brzdou (teda mnou).

Výhodou brzdy je, že si Vás vodca naviaže ako prvú, t.j. hneď za seba. Tento fakt mi dával možnosť udávať tempo celej našej skupinke a po úvodnom mrnčaní po rýchlom nástupe som sa uspokojila, lebo Mišo motorová myš, ani ostatní snaživci v skupinke ma nemohli terorizovať nadzvukovou rýchlosťou výstupu.

Pohľad na Tatry z Gerlachu Cesta na vrchol vedie skalnatými úsekmi, čo sa niekedy podobá trošku na lezenie najnižšej obtiažnosti. Čo sa týka náročnosti, kondične to zvládne aj priemerná hory milujúca dievčina. Treba však mať na pamäti, že strach z výšok, či viac exponovaných terénov, tu môže trošku skomplikovať výstup.

Po príjemnom stúpaní, kde sa striedali pasáže prudkého stúpania medzi skalami, a traverzovania, sme po prechode dvoch akoby sediel, boli na vrchole...a tu v peknom počasí čuduj sa svete ľudí ako na václaváku....odkiaľ sa vzali...čo tu robia... Čakali sme iba kríž vrchol a nás úspešných horalov z mesta a našich vodcov....

A tu zrazu niekto terigá hore trúúúbu tak veľkú obrovskú ako heligón, ďalší vyberá harmoniku a ja sa cítim úplne mimo... a už to letí...pesničky ako „Včielka Maja“ sa nesú štítmi Vysokých Tatier a my sa nestíhame čudovať. Okrem nás si tento krásny deň na výstup zvolila aj kapela „Šerpa Band“ a to hneď aj so všetkými svojimi nástrojmi, a tak sa stalo niečo nevídané, na vrchole Gerlachu sme sa zúčastnili aj koncertu.

vrcholové fotky


Obligátne vrcholové foto, krajec chleba so slaninou, slivovička z ploskačky a je čas na zostup. Zostupujeme Batizovskou próbou. Je to dosť strmý zostup a mám pocit, že vziať prilbu nebol priblbý nápad. Šikovný Poliaci spúšťajú kamennú lavínku, no našťastie sa nič nestalo. Zostupujeme ďalej a čaká nás ešte akčná scéna dňa. Naviazaný schádzame poslednou časťou pred príchodom k Batizovskému plesu. Tu sa Vladkovi šmikne noha a už letíííí krajinou...vlastne neletí, jeho let bol zastavený už v počiatkoch naštastie. Všetci sme zostúpili, vyzliekli sme si sedáky, odviazali sa z lán. Sme pri plese a pekná hodinová prechádzka jesennou krajinou k Sliezskému domu je pekným zakončením celého výstupu.

Záverom:
Najlepšie je, keď sú v skupine 4 ľudia, je to dobré kvôli optimalizácii nákladov
Horskí vodcovia - viac info o cenách a možných termínoch na: www.tatraguide.sk
Džíp z Tatranskej Polianky si môžete objednať telefonicky na Sliezkom dome

PS: Dva dni po výstupe sme sa videli v hlavných správach v TV JOJ, dovtedy sme nevedeli, že náš výstup bol takou veľkou udalosťou.

Majka Trnková